Byłeś serca biciem…- ANDRZEJ ZAUCHA. WELCOME TO THE PRL.

Genialny, wszechstronny muzyk? A może wokalista cechujący się tzw. parciem na szkło i konformistycznym podejściem do zlecanych mu występów? 10 października 1991 roku w krakowskim Teatrze STU zagrał pierwszoplanową rolę w spektaklu „Pan Twardowski”. Niedługo później został zastrzelony…

ANDRZEJ ZAUCHA. WELCOME TO THE PRL.

18052373_1413312145404250_1976297526_o.jpg

Sztukę pod tą właśnie nazwą mogliśmy obejrzeć na przestrzeni ostatnich dni w kieleckim Teatrze Żeromskiego. Spektakl w reżyserii Adama Biernackiego ukazuje nam odmienną wersję wydarzeń dotyczącą życia i śmierci polskiego piosenkarza.
Widzimy jak kilkanaście dni po zamachu Andrzej Zaucha budzi się w szpitalu. To dopiero początek jego nowej drogi. Od teraz będzie musiał zmierzyć się z wieloma różnorodnymi sytuacjami. Emocjonującymi, wzruszającymi, tragicznymi. Jego drodze towarzyszyć będzie melodia, którą śpiewała mu ukochana małżonka Ela. Zaucha stanie się swego rodzaju głosem narodu. Swoją obecnością będzie wpływał na losy nie tylko Polski, ale i całego świata. W spektaklu usłyszeć można mnóstwo ponadczasowych utworów należących do dorobku artysty m.in. Myśmy byli sobie pisani, Byłaś serca biciem, C’est la vie, czy też Czarny Alibaba. Co ciekawe, sztuka opowiada o życiu nie tylko samego Zauchy. Obok niego pojawia się wiele interesujących postaci takich jak Freddie Mercury śpiewający jeden ze swoich przebojów, Matka Teresa z Kalkuty, Edyta Górniak, Jurek Owsiak. Wspominany jest również Grzegorz Ciechowski.
Andrzej Zaucha. Welcome to the PRL opowiada o losach artysty, który ciągle poszukuje samego siebie oraz własnego ja. Artysty, którego dobroć jest tak ogromna, że nie potrafi on odmawiać ludziom. Doprowadza go to do coraz większej destrukcji i ogromu obowiązków. W rzeczywistości nikt jednak nie dostrzega jego poświęceń.
Do roli tytułowego Zauchy powołano aż sześciu aktorów.

18083498_1413317512070380_1807026211_o.jpg

Pełna obsada: Magda Grąziowska, Agata Grobel, Aneta Wirzinkiewicz,Teresa Bielińska, Wiktoria Kulaszewska, Krzysztof Grabowski, Wojciech Niemczyk,  Bartłomiej Cabaj, Bogusław Kudłek, Edward Janaszek,  Grzegorz Margas, Paweł Wolsztyński
Wszystkim miłośnikom teatru polecam ten spektakl. Byłam nim oczarowana, choć momentami, wzbudza dość skrajne emocje. Przedstawienie zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. Sporą wagę przywiązałam do wokalnej części spektaklu. W tym aspekcie nie mam nic do zarzucenia aktorom, wręcz przeciwnie. Zrobili na mnie ogromne wrażenie.

Katarzyna Wąś

Fot. Krzysztof Bieliński

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: