Albo inaczej- czyli rap wg jazzmanów…

Przyznaję, w kwestiach muzyki dosyć ciężko mnie zachwycić. Rzadkością są również sytuacje, w których po przesłuchaniu kawałka, bez zastanowienia sięgam po całą płytę. Faktem jest również to, że nie przepadam za coverami. Ale nie w tym przypadku.
Na płytę “Albo inaczej” natknęłam się zdecydowanie za późno, może dwa miesiące temu, biorąc pod uwagę fakt, że premiera krążka miała miejsce 10 kwietnia 2015 roku!!! Szukałam akurat któregoś z utworów Krystyny Prońko. W sugerowanych pojawili się “Oszuści”.

To było dość niecodzienne uczucie. Słuchać legendarnych wokalistów polskich (chociażby wymieniona wyżej Krystyna Prońko czy genialny Felicjan Andrzejczak), którzy wykonują własne, jazzowe interpretacje utworów innych legendarnych raperów takich jak Pezet, Eldo czy Łona.

18198169_1420124588056339_1610625837_n.jpg

Wykonawcami piosenek na płycie byli przedstawiciele muzyki jazzowej jak również rozrywkowej. Wśród nich znaleźli się: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Felicjan Andrzejczak, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Gąssowski oraz Zbigniew Wodecki.
Przedstawiam pełną listę utworów, które znalazły się na krążku:

  1. Andrzej Dąbrowski – Re-fleksje (Pezet/ Noon)
  2. Ewa Bem – Minuty (Stare Miasto)
  3. Zbigniew Wodecki – Jest jedna rzecz (Slums Attack)
  4. Krystyna Prońko – Oszuści (Flexxip)
  5. Felicjan Andrzejczak – Stres (Eldo)
  6. Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski – Dyskretny chłód (Tede)
  7. Wojciech Gąssowski – Normalnie o tej porze (Kaliber 44)
  8. Andrzej Dąbrowski – Nie ufajcie Jarząbkowi (Łona)

Jeśli oczekujecie ode mnie w pełni subiektywnej opinii, to proszę bardzo. Lubię emocjonalne utwory, więc moim faworytem okazał się zdecydowanie Felicjan Andrzejczak i jego odsłona kultowego kawałka “Stres”. Teledysk, do tego utworu również robi wrażenie. Koniecznie sprawdźcie.

Przechodząc do kolejnego kawałka, hmm… jako nastolatka namiętnie słuchałam formacji Kaliber 44, więc interpretacja utworu “Normalnie o tej porze”, w wykonaniu pana Wojtka Gąssowskiego również przypadła mi do gustu. Ogromny szacunek należy się także instrumentalistom, którzy przyczynili się do powstania tej płyty.

Podsumowując – ALBO INACZEJ to bez wątpienia nowatorskie dzieło. Z czystym sumieniem Wam je polecam. Bez względu na to, czy uważacie się za znawców muzyki jazzowej, czy za zupełnych laików warto po nie sięgnąć!

Katarzyna Wąś

Fotos z teledysku do piosenki Stres- Felicjana Andrzejczaka (fot. Agnieszka Diesing)

 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: